Rzecz o kutynach


Kurtyna paskowa, kurtyna na drzwi czy też Kurtyny spawalnicze – co to takiego? Do czego w ogóle są potrzebne takie artykuły? O, najlepszej odpowiedzi na powyższe pytania udzieliliby na ci, którzy mają do czynienia z takimi rzeczami. Przeciętnemu Kowalskiemu raczej kurtyny nie są potrzebne, bo i po co. Sprawdźmy zatem, w jakich sytuacjach są one wykorzystywane.
Na początek kurtyna paskowa. To nic innego jak doskonały sposób na przedzielenie jakiegoś sporego pomieszczenia albo też oddzielenie dwóch przestrzeni, np. hali produkcyjnej od magazynu. Z pozoru wydawać by się mogło, że taka kurtyna to nic takiego, ale w istocie ma ona spore znaczenie. Po pierwsze, rozgranicza dwa pomieszczenia, jak już wspomniano wcześniej. Po drugie, pozwala ona na swobodną komunikację. Tradycyjne drzwi mogłyby być niefunkcjonalne, bo za każdym razem trzeba by było je otwierać lub zamykać. Kurtyna daje w tym względzie swobodę.
Natomiast kurtyny spawalnicze czy kurtyna na drzwi pełnią raczej funkcję ochronną. Można śmiało określić je jako swoiste zapory czy bariery, które stosuje się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia np. ze spawaniem, podczas którego lecą iskry, które mogłyby być zagrożeniem dla osób trzecich.