Rodzaje oświetlenia w mieszkaniu


W aranżacji wnętrz niezwykle ważną rolę odgrywa oświetlenie domu. Musi ono pełnić funkcję praktyczną, ale jednocześnie sprawiać, że wnętrze wyglądać będzie jasno i bezpiecznie, a my będziemy chcieli spędzać w nim każdą chwilę. Dlatego układ pojedynczych lamp wraz z instalacją elektryczną powinniśmy ustalić już na początkowym etapie. Oszczędzi nam to wielu późniejszych problemów i spowoduje, że cała aranżacja zyska spójny wygląd i cieszyć będzie oko wyjątkowym klimatem. Meble hotelowe

Zarówno lampy jak i oprawy oświetleniowe dobrać możemy sami, możemy również, w przypadków większych przestrzeni, skorzystać z pomocy profesjonalisty. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że uzyskamy dokładnie taki efekt, o który nam chodziło. W rozmieszczeniu źródła światła ważna jest bowiem nie tylko jego lokalizacja, ale także temperatura barwowa czy równomierność oświetlenia. W wielu przypadkach ciekawy efekt uzyskamy korzystając z kilku lamp jednocześnie – może to być pojedyncza górna lampa, wysoka lampa stojąca oraz taśma led, umieszczona wokół kwiatów czy obrazów. W każdym z nich wykorzystać można różną ilość lumenów oraz bawić się kolorami, a także barwą światła.

Generalnie wyróżnia się trzy główne rodzaje oświetlenia domu – ogólne, oświetlające całe pomieszczenie, miejscowe, do doświetlania wybranych przez nas stref, a także dekoracyjne, które przyda się, gdy chcemy podkreślić poszczególne walory naszego wnętrza. Popularnością cieszy się również oświetlenie podłogi – pięknie wkomponowane taśmy led w stopnie schodów albo wmontowane w ściany delikatnie rozświetlają przestrzeń i nadają wnętrzu wyjątkowy i unikalny klimat. A do tego są niezwykle praktyczne.

W lampach oraz kinkietach wykorzystać możemy różne rodzaje oświetlenia. Mamy do wyboru zwykłe żarówki, żarówki halogenowe, żarówki ledowe oraz świetlówki. Każde z nich ma swoje charakterystyczne cechy. Różnią się one temperaturą barwową, żywotnością, zużyciem energii czy w końcu kształtem żarówki. Pamiętajmy, że ciepłe światło pozwala się zrelaksować, zimne zaś lepiej wykorzystać w pomieszczeniach wymagających skupienia.

Zobacz polecane: lampy łazienkowe.